Er ikke flau over å innrømme at jeg har gjort en del betalte turistbesøk i diverse grotter utenfor Norge, blant annet i Lummelundagrotta på Gotland. Lummelundagrotta har et vått og et tørt system, og det er hittil kartlagt 4 km med grotteganger.
Det arrangeres av og til turer for grupper på max 10 pers. innenfor turistdelen av denne grotta, noe jeg klarte å slenge meg med på for 4 år siden. Det var veldig interessant og moro, og første gang jeg var i en grotte med fossiler i vegger og tak. Turen ligner mye mer på en "vanlig" grottetur i og med at man låner kjeledress og vadere, går ca 500 meter innover i systemetog returnerer både blaut og møkkete.
Lummelundagrotta har vært kjent siden 1700-tallet, men de dypere delene av grotta ble oppdaget av noen unggutter på 50-tallet. Siden har det blitt sprengt inn to tunneller og asfaltert en sti for de 100 000 turistene som besøker grotta hvert år. Dette er virkelig masseturisme, som har høyst diskutabel effekt på grotta.
Ellers var det en grottedykkerulykke (eller uhell?) som fikk stor mediaoppmeksomhet i Sverige i denne grotta.
Les om dette på
http://www.baggbodykarna.org/showthread.php?t=60 Bilder fra grotta finner dere på
http://www.sir-pb.dk/index-sidor/index_lummelunda.htm Ellers er hele Gotland rik på kalk, mest kjent er kalksøyleformasjonene der som kalles rauker. Vakkert og spesielt.
Burde være potensiale for flere grotter der, men jeg har bare hørt om og funnet småhuler utenom Lummelundagrottan.